blogcu.com/ads.txt google.com, pub-1835876626438590, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Bilgisayar Olmasaydı Ne Olurdu? Bilgisayarın Yaşantımızdaki Yeri

Bilgisayar Olmasaydı Ne Olurdu? Bilgisayarın Yaşantımızdaki Yeri

2011-01-15 11:16:00

 

Yaşamımızda Bilgisayar Olmasaydı Ne olurdu ?

Bilgisayar olmasaydı ne olurdu sorusuna cevap vermeden önce, bilgisayarın yaşantımızdaki yeri ve önemine kısaca değinmek istiyorum.

Sosyal yaşantımızda, iş hayatımızda ve kişisel yaşantımızda bilgisayarın inkar edilemez bir yeri var. Bir çok işimizi elimizin altındaki klavye ile çok rahat ve hızlı bir şekilde halledebiliyoruz.  Banka işlemlerimizi bankaya gitmeden , sıra beklemeden çarçabuk yapabiliyoruz. Sosyal ağlarda sevdiklerimizle, okul ve iş arkadaşlarımızla iletişime geçebiliyor ve bir çok şeyi paylaşabiliyoruz. Eğer öğrenci isek ödevlerimizi ve araştırmalarımızı internet ortamında oturduğumuz yerden araştırıp yapabiliyoruz. Gazetelerimizi internetten okuyabiliyor, dünyada ne olmuş ne bitmiş her şeyi anında görebiliyoruz. Kısacası bilgisayarımız bizim hem eğlence hem eğitim hem de iş arkadaşımız olmuş durumda. Bu açıdan bakıldığında Bilgisayar bizim için olmazsa olmazımız. Hatta işi o kadar ileri götürüyoruz ki, kimimiz yataktan kalkar kalkmaz yüzünü bile yıkamadan bilgisayarı açıp facebook’a, Msn’e girip olanı biteni görmek istiyor.  Kimimiz günün tamamını bilgisayar başında oyun oynayarak geçiriyor.  Evet görüldüğü üzere bilgisayar bizim her şeyimiz olmuş durumda.

Pekala bilgisayarın bunca saydığımız önemine karşılık o olmasaydı ne olurdu ya da o olduğu için neler olmuyor sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Bilgisayar olmasaydı arkadaşlarımızla sanal ortamda değil yüzyüze muhabbet kurmuş ve sıcak bir ortamda onlarla ilişkilerimizi geliştirir olurduk. Yüz mimiklerimizin sanal yazışmalara yansıtılamadığından kaynaklanan olumsuz anlamalara ve dolayısıyla dostlarımızla aramızdaki küslüklere engel olmuş olurduk. 

Bilgisayar olmasaydı, günümüzün büyük bir bölümünü oyun oynamak için harcamaz ve bu vaktimizi daha olumlu ve faydalı bir şekilde geçirmiş olurduk. Kitap okurduk, arkadaşlarımızla birlikte olurduk, sosyalleşirdik, ailemizle birlikte vakit geçirirdik….

Bilgisayar olmasaydı ödevlerimizi internetten değil kütüphaneden araştırmış olurduk. Belki biraz zamanımızı alabilirdi bu ama kütüphanede bulunmanın , oranın havasını solumanın zevkini tadardık, kitap okuma alışkanlığımızı geliştirirdik.

Bilgisayar olmasaydı radyasyonun vücudumuza vermiş olduğu zararlardan biraz daha korunmuş olurduk.

Bilgisayar olmasaydı aile ilişkileri daha fazla gelişirdi. Her bir birey bir bilgisayar başında herkes kendi dünyasında olmazdık.

Bilgisayar olmasaydı bazı olumsuzluklar da olurdu elbette.  İş hayatımızda daha fazla zaman kaybeder belki bir çok işimizi yapamayabilirdik. Bazı ödevlerimizi yetiştiremeyebilirdik. Dünyanın heryerinden haberdar olamayabilirdik. Ufkumuz şimdiki kadar geniş olmayabilirdi. Teknoloji bu kadar gelişemeyebilirdi. Devlet işlerinde aksamalar, “bugün git yarın gel” gibi sözler çokça duyulabilirdi.

Özetleyecek olursak bilgisayarın ve dolayısıyla internetin insan hayatında hem olumlu özellikleri vardır hem de olumsuz özellikleri. Bize yakışan ve bizim için en uygun olanı, bilgisayarı ve onun getirdiği teknolojiyi, aile ve sosyal yaşantımıza, sağlığımıza, insan ilişkilerine ve ahlaka zarar vermeyecek şekilde kullanmamızdır. Eğer bilgisayarı ve interneti olumlu yönde kullanırsak, onun vermiş olduğu bazı zararları ve olumsuzlukları da bir nevi gidermiş oluruz. Eğer bilgisayarı ve interneti olumsuz yönde kullanırsak, bu ileride önünü alamayacağımız, büyük ahlaki ve sosyal sorunlara yol açabilir.

Siz siz olun her zaman orta yolu bulun. Yani ne teknolojiden geri kalın ne de teknolojiyi yanlış kullanıp aşırılığa gidin.

 

14832
0
0
Yorum Yaz