blogcu.com/ads.txt google.com, pub-1835876626438590, DIRECT, f08c47fec0942fa0 OSMANLI DEVLETİ 1.DÜNYA SAVAŞINA NEDEN KATILDI

OSMANLI DEVLETİ 1.DÜNYA SAVAŞINA NEDEN KATILDI

2009-10-02 11:25:00
 
 
Alman Emperyalizmi, Osmanlı devletini 1. Dünya Savaşı’nda Rusya’ya karşı savaşa sokmak istiyordu. Alman emperyalistleri, İttihatçı generallere şunu telkin ediyorlardı: Osmanlı devleti, savaşa katılmak için acele etmeli. Geç kalmamalı. Acele davranmazsa, fırsatı kaçırır. Yoksa savaşta sizi Rusya karşısında koruyamayız. Üstelik savaş sonrasında Rusya’nın paylaşılmasından hisse alamaz.
 
Alman Emperyalizmi’nin çıkarları ve Osmanlı devletinin emperyalist eğilimleri çakışıyordu. İttihatçı generaller, Osmanlı ordusunu, Alman Emperyalizmi’nin kuyruğuna taktılar. Almanya ile gizli bir anlaşma yaptılar. Almanya, antlaşmanın gizli kalmasını istiyordu. Bu nedenle, anlaşma, Enver, Talat ve Cemal paşa dışındaki bakanlara ve milletvekillere bildirilmemişti.
 
Peki ama, Enver Paşa ve diğer İttihatçılar’ın savaştan beklentileri ne idi?
 
Almanya yanında savaşa katılırlarsa, mali kriz içindeki Osmanlı devleti borç para alabilecekti. İttihatçı generallerde şu düşünce çok yaygındı: ‘Almanya’nın yanında savaşa katılmazsak, borç para almamız mümkün değildir.’
 
Öte yandan İttihatçılar, ‘büyük Turan’ gibi hayalci emperyalist emellerin peşinde koşuyorlardı. Savaş kazanılırsa – ki Almanya’nın savaşı kesin olarak kazanacağına inanıyorlardı- Osmanlı’nın kaybettiği topraklar geri alınacaktı.
 
Ama savaş, Osmanlı devletini parçaladı ve perişan etti. 1 milyona yakın asker kaybetti. Sosyal, ekonomik ve kültürel bir yıkım yaşadı. Üstelik, Mondros Mütakeresi gibi, en ağır şartları kabul eden bir anlaşmayı imzalamak zorunda kaldı. Enver Paşa, ‘Turan’a giderken viran olduk’ demek zorunda kalmıştı.
 
***
 
Ne yazık ki, tarih felsefesine sahip olmayan ve tarih bilincinden yoksun bir ülkeyiz. Tarihde yaşananlardan öğrenmeyi beceremiyoruz. İttihat ve Terakki’nin ve Enver-Talat-Cemal üçlüsünün neye mal olduğu üzerine düşünmek zorundayız.

10935
0
0
Yorum Yaz